Wizyta gości z Azerbejdżanu Drukuj
Wpisany przez Anna Kertyczak   
środa, 07 października 2009 11:20

W ramach projektu pn. „Rozwój obszarów wiejskich poprzez aktywizację kobiet w zachodnim Azerbejdżanie” w dniach 20-26 września gościliśmy w Polsce grupę osób zainteresowanych rozwojem agroturystyki w tym kraju.   Goście z Azerbejdżanu odwiedzili polskie gospodarstwa agroturystyczne znajdujące się na Warmii i Mazurach oraz na Suwalszczyźnie. Wizyta studyjna miała na celu pokazanie dobrych przykładów działalności małych, rodzinnych firm agroturystycznych w Polsce oraz przekazanie wiedzy o możliwościach promowania produktów lokalnych.

Wspomniana wizyta studyjna to jeden z etapów projektu, którego głównym celem jest zrównoważony rozwój obszarów wiejskich poprzez zwiększanie możliwości zarobkowych kobiet i rozwój małego biznesu poprzez tworzenie gospodarstw eko i agro-turystycznych. Działania projektu realizujemy w zachodnim Azerbejdżanie, gdzie ludność jest bardzo uboga, a głównym źródłem utrzymania dla większości mieszkańców stanowi  uprawa rolna i hodowla. Dzięki atrakcyjnemu położeniu terenu wioski objęte projektem charakteryzują się dużym, do tej pory niewykorzystanym, potencjałem dla rozwoju eko i agroturystyki oraz lokalnej produkcji. Obecnie brakuje jednak w regionie spójnej oferty zawierającej miejsca noclegowe, informacje o atrakcjach turystycznych oraz oferty sprzedaży lokalnych produktów adresowanej do turystów. Stąd tez pomysł, aby wizyta studyjna zorganizowana dla najbardziej aktywnych i przedsiębiorczych osób była inspiracją do realizacji własnych pomysłów dot. agroturystyki.

Projekt, w ramach którego odbyła się wizyta studyjna jest finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach Programu Polskiej Pomocy.