Zakończyły się szkolenia w zachodnich regionach Azerbejdżanu Drukuj
Wpisany przez Anna Kertyczak   
wtorek, 26 czerwca 2012 14:15

szkolenieW Samuchu i Kazachu – dwóch zachodnich regionach Azerbejdżanu – zakończył się I etap projektu „Grupy Inicjatyw Lokalnych…”, czyli szkolenia z zakresu aktywizacji lokalnej, wzmacniające miejscowe grupy inicjatyw. Uczestnicy szkoleń wprowadzeni zostali w tematykę funduszy lokalnych (community foundations) - dowiedzieli się czym są i jak działają fundusze, zapoznali się z przykładami działania funduszy lokalnych w krajach europejskich (prezentacja). Następnie omówiono krok po kroku kwestie utworzenia funduszu lokalnego w Azerbejdżanie, oraz wątpliwości związane z zarządzaniem funduszami i ich finansowaniem.

Trzeciego dnia każdego ze szkoleń uczestnicy doskonalili umiejętności pracy w grupie. Uczestników szkoleń szczególnie zainteresowały przykłady działań funduszy w krajach europejskich, jednak mają poczucie, iż potrzebują większej ilości przykładów z Polski i innych bliskich im krajów, co pozwoli im inspirować się ich działalnością.
Uczestnicy szkolenia w Chayli-kommuna podkreślali, że to ostatni dzień (praca w grupie) pozwolił im zrozumieć, że ich grupa jest na tyle silna, iż dadzą radę stworzyć własny fundusz.

Łączenie odbyło się 8 trzydniowych szkoleń – po 1 dla każdej z 8 grup inicjatyw lokalnych, działających we szkoleniewsiach regionu (4 grupy we wioskach Kazachu: Chayli-kommuna, Qarapapa, Xanliglar, Dash salahli oraz 4 w Samuchu: Govlar-sari, Sargamish, Lek, Girmizi Samux). Zgodnie z oczekiwaniami organizatorów szkolenia spotkały się z dużym zainteresowaniem – w każdym udział wzięło ok. 20 osób, nie tylko najbardziej aktywnych członków grup. Grupy szkoleniowe mimo panujących w Azerbejdżanie upałów (szkolenia odbywały się w maju i czerwcu) pracowały aktywnie i z zainteresowaniem, ze względu na warunki pogodowe część odbywała się na świeżym powietrzu.

Szkolenia prowadzili Ayten Abdullayeva (Gandża) i Eldeniz Asadov (Sumgait/Baku) – azerbejdżańscy trenerzy wyszkoleni przez FED w TTT w pierwszych latach naszej współpracy z Azerbejdżanem.

Przed grupami inicjatyw lokalnych kolejna niełatwa część projektu – budowanie strategii rozwoju i tworzenie funduszy lokalnych – od sierpnia będą ich w tym bezpośrednio i na odległość wspierać polscy i azerbejdżańscy eksperci.

Z grupami inicjatyw lokalnych i trenerami w czerwcu spotkała się koordynatorka projektu – Anna Kertyczak.pp

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.

Poprawiony: wtorek, 26 czerwca 2012 14:21