ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Edukacja obywatelska ze znakiem jakości - podsumowanie lata PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Kertyczak   
poniedziałek, 10 września 2012 22:08

photoKurs trenerski, wizyta w Polsce i 2-dniowe spotkanie organizacyjne. Tylko tyle i aż tyle przeszli gruzińscy nauczyciele w projekcie „Edukacja obywatelska ze znakiem jakości”, aby przygotować się do działania w ramach nieformalnych punktów wsparcia metodycznego w zachodnich regionach Gruzji. Początek roku szkolnego w tamtych okolicach – już 17. września.

W Polsce rok szkolny już się zaczął, skończyło się lato, które dla uczniów było odpoczynkiem, a dla polskiej i gruzińskiej koordynatorki projektu, a także dla trenerów, prowadzących, no i uczestników wymienionych wydarzeń – gorącym, nie tylko ze względu na pogodę, okresem.


Lato zaczęło się od naboru uczestników do projektu i przeprowadzenia w Bakuriani tancekursu podstawowych umiejętności trenerskich. W pięciodniowym kursie podstawowych umiejętności trenerskich wzięło udział 15 uczestników – nauczycieli edukacji obywatelskiej z regionów objętych projektem. W trakcie kursu uczestnicy poznali zasady pracy z dorosłymi, kształcili umiejętność współpracy w zespole, analizowania swojej pracy, przygotowali się do prowadzenia konkretnego szkolenia z zakresu EO. Po całodniowym (i często wieczorno-nocnym) szkoleniu nauczyciele pasjonaci znajdowali siły, aby z trenerami dopracowywać koncepcję pakietu metodyczno-merytorycznego dzieląc się swoją wiedzą, doświadczeniem pracy w swoich środowiskach, tak, aby pakiet w przyszłości jak najlepiej  i najpełniej spełnił swoją rolę. Świeżo upieczonym trenerkom starczyło też sił by podziękować prowadzącym mini pokazem gruzińskich tańców!wizyta

Niemal bezpośrednio z Bakuriani nauczyciele pojechali… do konsulatu polskiego, aby złożyć dokumenty na wizę, a niektórzy do odpowiednich urzędów w celu wyrobienia, niekiedy pierwszego w życiu, paszportu zagranicznego.

19. sierpnia 15-osobowa grupa: 13 nauczycieli oraz 2 przedstawicielki Centrów Zasobów Edukacyjnych (z miast Poti i Zugdidi) przyjechała do Polski, aby poznać polski system oświaty, sposoby realizacji edukacji obywatelskiej w systemie edukacji formalnej i nieformalnej, zapoznać się z ciekawymi projektami realizowanymi w szkołach i we współpracy szkół i NGO.

W ciągu tygodniowej wizyty - do 27.08 grupa zdążyła odwiedzić Ośrodek Rozwoju Edukacji, spotkać się z przedstawicielami m.in. Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacji Edukacji Międzykulturowej, Stowarzyszenia „Rodzice w Edukacji”, wysłuchać wykładu nt. ewaluacji w systemie oświaty. Duże wrażenie na grupie zrobiła wizyta w Centrum Edukacyjnym photo„Przystanek Historia” IPN, a także ogólnie szacunek, z jakim Polacy odnoszą się do swojej historii i dbanie o nią w procesie edukacji. W Lublinie uczestnicy poznali bardziej lokalny wymiar współpracy szkół i NGO – poznając działalność Fundacji Działań Edukacyjnych KReAdukacja i Stowarzyszenia Homo Faber.

Najważniejsze, były dla uczestników oczywiście spotkania w szkołach – Gimnazjum w Warszawie prowadzonym przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe i Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Świdniku, a także spotkania odpowiednio z dyrektorem i wicedyrektor ww. szkół. „Wycieczka” po szkołach, poznanie od środka ich pracy, sposobu nauczania WOSu, a także pozalekcyjnej aktywności uczniów, czy… pozalekcyjnej aktywności nauczycielipunkty i relacji uczeń-nauczyciel – to zaledwie kilka zagadnień, które szczególnie zainteresowały grupę.

Najcieplej, bo najbardziej kolorowo, uczestnicy wspominali wizytę w Polskim Stowarzyszeniu Pedagogów i Animatorów "Klanza" i warsztaty z tańców integracyjnych. Wrażenia, ale i umiejętności niezapomniane i do zastosowania w pracy punktów.

kalendarzW dniach 1-2.09 już w Zugdidi, na świeżo po powrocie z Polski uczestnicy wizyty razem z koordynatorkami podsumowali wizytę, a także zaplanowali dalsze działania w ramach projektu – przez najbliższe 2-3 miesiące nauczyciele i nauczycielki będą prowadzili warsztaty i konsultacje dla swoich kolegów po fachu – szczególnie tych, którzy nie bardzo mają możliwość wyjechania z własnej miejscowości na inne szkolenia. Nasz zespół będzie odwiedzał szkoły w regionach wiejskich i wysokogórskich i na miejscu proponował wsparcie nauczycielom. Pierwsze szkolenie - 28-30.09 w Mestii. O ich działaniach będziemy informować na bieżąco!.

Więcej o projekcie...

Poprawiony: poniedziałek, 10 września 2012 22:22
 
Reklama
Reklama