ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Jak się uczy w Gruzji? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Kertyczak   
czwartek, 15 listopada 2012 16:07

Od Mestii (Górna Swanetia) do Zugdidi (Megrelia) i od Tsageri (Dolna Swanetia) do Oni (Racza-Leczchumi) – październik w regionach Gruzji mestia upłynął pod hasłem szkoleń prowadzonych przez niedawno wyszkolonych w ramach projektu "Edukacja obywatelska ze znakiem jakości" nauczycieli-trenerów.

Łącznie odbyły się cztery szkolenia dla 84 nauczycieli pod hasłem „Demokracja w szkole” – uczestnicy poznawali aktywne metody nauczania i sposoby ich wprowadzenia w nauczanie przedmiotów takich jak edukacja obywatelska, historia, literatura i inne. Uczestnikami byli przede wszystkim nauczyciele szkół wiejskich, ze stażem pracy od 3 do 30 lat – większość z nich po raz pierwszytsageri zetknęła się z metodami aktywnymi, ważne więc były dla nich każde nowe ćwiczenie, metoda, temat. Do szczególnie interesujących tematów większość uczestników zaliczyła style uczenia się i  budowanie atmosfery w klasie, do najbardziej przydatnych metod zaś: lodołamacze, pisemną debatę, drzewo decyzyjne i dywanik idei. Wydaje się, że właśnie te metody pozwolą im wprowadzić jakościową zmianę w swoich zajęciach – sprawić by były ciekawsze i bardziej angażujące uczniów. Dla nauczycieli niezmiernie ważne było też to, że mieli możliwość spotkania kolegów po fachu z innych wsi, miejscowości.

Szkolenia cieszyły się dużą popularnością nie tylko wśród nauczycieli – bardzo włączyły się w ich organizację

zugdidi

lokalne szkoły (we wszystkich regionach nieodpłatnie udostępniono nam sale na szkolenia) oraz Centra Zasobów (placówki odpowiedzialne za organizację oświaty w regionach), które bardzo pomogły w rozpowszechnieniu informacji.

Szkolenia minęły i co dalej? Większość uczestników powiedziała: za mało, za krótko, potrzebujemy więcej szkoleń, więcej praktyki. Dlatego nasi trenerzy, w ramach działania nieformalnych punktów wsparcia metodycznego, odwiedzali i dalej odwiedzają szkoły i nauczycieli z

oni

propozycją konsultacji, możliwością udzielenia porad, przeprowadzenia mini warsztatów. Za nimi już ok. 50 konsultacji o różnym charakterze. Dziś – spotkania w Oni i Chuberi.


Anna Kertyczak
Koordynator projektu

Zdjęcia (ATINATI) wykonane przez przedstawiają szkolenia w Mestii, Oni, Zugdidi i Tsageri

Poprawiony: czwartek, 17 stycznia 2013 13:54
 
Reklama
Reklama