ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Wizyta studyjna PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Kertyczak   
wtorek, 07 października 2008 11:16

msz-mdW dniach 15-26 września gościliśmy w Polsce 17-osobową grupę pedagogów oraz lokalnych liderów organizacji pozarządowych z Republiki Mołdowy. Wizyta studyjna w ramach projektu „Rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Mołdowie poprzez demokratyzację lokalnych organizacji pozarządowych” realizowana z organizacją partnerską „New Generation” z Mołdowy miała na celu nawiązanie bezpośredniej współpracy i poznanie doświadczeń polskich placówek oświatowych i lokalnych organizacji. W trakcie wizyty uczestnicy nabyli zarówno teoretyczną wiedzę na temat rozwoju sektora pozarządowego w Polsce i prawnych zasadach funkcjonowania organizacji pozarządowych, a także wiedzę praktyczną na temat funkcjonowania organizacji obywatelskich i edukacyjnych w Polsce.


W pierwszym tygodniu pobytu w Polsce nasi goście w kilkuosobowych grupach mieli możliwość przyjrzenia się działalności organizacji i placówek edukacyjnych w województwach msz-mdmałopolskim, wielkopolskim i lubelskim. Dzięki współpracy z partnerami FED w każdym z tych województw Mołdowianie odwiedzili szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe, spotkali się z przedstawicielami lokalnych samorządów, dziennikarzami.Kolejne sześć dni uczestnicy spędzili w Warszawie i okolicach (m.in. w Piasecznie). W stolicy spotkali się z przedstawicielami szeregu różnych NGO’s. Staraliśmy się stworzyć przestrzeń zarówno do wymiany doświadczeń między Polakami a Mołdowianami na polu budowania społeczeństwa obywatelskiego, jak i dla zdobywania nowej dla naszych gości wiedzy w tym zakresie.

 

Wizyta studyjna, która była pierwszym etapem projektu „Rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Mołdowie poprzez demokratyzację lokalnych organizacji pozarządowych” zaowocowała kilkoma polsko-mołdowskimi projektami. W listopadzie wszyscy uczestnicy wezmą udział w kursie trenerskim w mieście Ceadir Lunga na południu Mołdowy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim organizacjom oraz osobom prywatnym, dzięki którym Mołdawianie uzyskali informacje na temat rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Szczególnie chcielibyśmy docenić pracę naszych partnerów z Nowego Sącza (Małopolskie Towarzystwo Oświatowe), Pyzdr (Echo Pyzdr), Lublina (Fundacja Inicjatyw Menedżerskich) oraz Świdnika (Gimnazjum nr 1 w Świdniku).

Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2008 r.pp

Projekt był współfinansowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w ramach Programu RITA/STP – wizyty studyjne w Polsce

Zobacz zdjęcia z wizyty...

 
Reklama
Reklama