ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Przestrzeń dla współpracy kulturalnej: Agnieszka Dragon PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Kertyczak   
środa, 29 października 2014 18:22

W ramach projektu “Polsko-rosyjskie inicjatywy pozarządowe” w dn. 1-7.10.2014 miałam okazję odwiedzić dwie organizacje: Delai Film z Moskwy i Lift.Project z Jarosławia, których przedstawicieli poznałam w lipcu 2014 w Polsce podczas warsztatów “Budujemy Partnerstwo”. Celem mojego przyjazdu do Rosji było przedyskutowanie kierunku naszych przyszłych działań i poznanie się z pozostałymi członkami organizacji. Chciałam również zobaczyć miasto Jarosław, które odgrywa znaczną rolę w planowanym projekcie z Lift.Project.

Podczas pobytu w Moskwie, razem z Maszą Muskiewicz z Delai Film odbyłyśmy spotkania z rosyjskimi instytucjami kulturalnymi. Spotkałyśmy się z przedstawicielami Międzynarodowego Centrum Kultury Guslitsa, organizatorami festiwalu muzycznego Pustye Holmy i Denisem Virenem z Instytutu Polskiego w Moskwie. Dyskutowaliśmy nad ewentualną współpracą kulturalną, przedstawialiśmy swoje postulaty i wizje. Kolejne dwa dni spędziliśmy na zwiedzaniu Moskwy, instytucji kulturalnych i debatowaniu nad przyszłością naszej współpracy.


Kolejne trzy dni spędziłam w Jarosławiu u organizacji Lift.Project. Miałam okazję poznać twórców, członków i wolontariuszy organizacji zajmującej się działaniem w przestrzeni miejskiej, designem i animowaniem lokalnej społeczności. Andrej Morgunow i wolontariusze organizacji pokazali mi TEXTIL – kreatywną przestrzeń stworzoną z nieużywanej części fabryki tekstylnej. To właśnie TEXTIL  stał się główną inspiracją do opracowania planu przyszłej współpracy między Stowarzyszeniem “Nie Po Drodze” i Lift.Project. Podczas mojego pobytu uczestniczyłam także w innych kulturalnych wydarzeniach, które miały miejsce w Jarosławiu. Był to m.in. spacer po nieznanych miejscach w mieście prowadzony przez jarosławskiego architekta Igora Smolina, wykład Miszy Priemyszewa o odnajdywaniu miasta i kreatywnym użyciu przestrzeni publicznej czy Manhattan Short Film Festival organizowany przez Lift.Project.

Mój tygodniowy pobyt w Rosji był pełen wrażeń ale przede wyszystkim zaskoczył mnie ilością i jakością ciekawych inicjatyw. Mam nadzieję, że spotkania z rosyjskimi partnerami są początkiem wspaniałej współpracy.


Tekst: Agnieszka Dragon 

Wizyta odbyła się w ramach projektu „Polsko-rosyjskie inicjatywy pozarządowe” realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji w partnerstwie z Moskiewską Szkołą Edukacji Obywatelskiej.

msce logo ru


Projekt jest realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji w partnerstwie z Moskiewską Szkołą Edukacji Obywatelskiej i współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2014” oraz przez Program „Przemiany w Regionie” – RITA Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Poprawiony: poniedziałek, 03 listopada 2014 10:58
 
Reklama
Reklama