ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Z nowym bagażem doświadczeń i wspomnień - relacja z wizyty studyjnej Rosjan (cz. III) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Tadeusz Rudzki   
piątek, 31 października 2014 13:41

W dniach 20 – 28 września 2014 w ramach projektu „Samorządność i obywatelskość - doświadczenie współpracy polskich i rosyjskich liderów” odbyła się wizyta studyjna siedemnastu Gości z Federacji Rosyjskiej. Gośćmi Fundacji byli absolwenci i słuchacze Moskiewskiej Szkoły Edukacji Obywatelskiej, reprezentujący różne regiony Federacji Rosyjskiej, zaangażowani w działania na rzecz samorządu lokalnego, a także wspierających go instytucji i organizacji. Wśród przybyłych Gości byli lokalni politycy,  dziennikarze,  działacze kultury i  pracownicy uczelni i instytucji naukowych. Owe zróżnicowanie obszarów działań Uczestników wizyty znalazło swoje odzwierciedlenie w programie wizyty, w którym znalazły się spotkania dotyczące zarówno zagadnień samorządowych jak i życia kulturalnego. Wizytę z ramienia FED koordynowała Martyna Kwiatkowska, którą wspierała koordynatorka MSEO, Yuliya Lebedeva. Relację sporządziła Malwina Żyła.

Trzecia część programu wizyty obejmowała dwa dni spędzone w Warszawie. Pierwsze ze spotkań, połączonym ze zwiedzaniem Muzeum Sztuki Współczesnej, poprowadzili pani Kinga Duda i Rafał Krzemiński, założyciele firmy Pattern Recognition. Prezentacja pt. „Nowe trendy w podejściu do wystaw muzealnych”, rzuciła nowe światło na organizację przestrzeni i możliwe koncepcje wystaw. Dużo uwagi zostało udzielone interaktywności muzeów, która stanowi o ich atrakcyjności dla odwiedzających. Jak zauważyli sami Goście, rosyjskiej muzea od lat się nie zmieniają, i zapewne dlatego też są rzadko odwiedzane. Pomysły zaprezentowane podczas spotkania okazały się więc bardzo nowatorskie.

W dzisiejszych czasach rola Internetu w przekazie informacji jest nieoceniona. Dzięki spotkaniu z panem Tadeuszem Rudzkim, członkiem Stowarzyszenia Wikimedia Polska (i jednocześnie pracownikiem Fundacji Edukacja dla Demokracji), mogliśmy dowiedzieć się jak powstaje jedno z najczęściej wykorzystywanych dziś źródeł wiedzy – „Wikipedia, wolna encyklopedia, którą każdy może redagować”. Pytania i kontrowersje, nie tylko w Polsce, ale także w Rosji, budzi rzetelność przekazywanych informacji i jakość artykułów, które możemy przeczytać w tej internetowej encyklopedii. Jako że pośród Uczestników znalazło się wielu wykładowców i pracowników naukowych, został też poruszony temat korzystania z owych informacji przez studentów i konsekwencje z tym związane.

W niedzielę został zrealizowany ostatni punkt programu – zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, do  którego wprowadzeniem było sobotnie spotkanie z założycielami firmy Pattern Recognition. Muzeum stanowi doskonały przykład nowoczesnego i interaktywnego miejsca spotkań z historią i wywarło ogromne wrażenie na zwiedzających.

Po pożegnalnym obiedzie, z nowym bagażem doświadczeń i wspomnień z Polski, Uczestnicy udali się na lotnisko.


Projekt jest realizowany w partnerstwie z Moskiewską Szkołą Edukacji Obywatelskiej.
Projekt współfinansowany przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2014”.


Poprawiony: poniedziałek, 03 listopada 2014 15:47
 
Reklama
Reklama