Dziennik Stażystki - podsumowanie Drukuj
Wpisany przez Tadeusz Rudzki   
czwartek, 06 listopada 2014 13:11

Nazywam się Malwina Żyła i jestem studentką IV roku Filologii Rosyjskiej oraz II roku Ukrainoznawstawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ponadto, pełnię funkcję przewodniczącej Koła Naukowego Studentów Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej (W) Koło Rosji. Fundacja Edukacja dla Demokracji od kilku lat współpracuje ze studentami naszego Instytutu poprzez prowadzenie staży tłumaczeniowych.

W ramach współpracy, w maju tego roku na zaproszenie Instytutu i Koła Naukowego do Krakowa przyjechała Martyna Kwiatkowska, koordynatorka projektu "Siła kobiet w Klubach Kobiet. Transfer doświadczeń z północy na południe". Podczas slajdowiska pt. "Dzienniki Tadżyckie", opowiedziała o działaniach, jakie w Tadżykistanie  prowadzi Fundacja i własnych doświadczeniach związanych z realizacją projektu. Wtedy też poznałam Martynę, która w jakiś czas później zaproponowała mi odbycie półtoramiesięcznego stażu w Fundacji Edukacja dla Demokracji w Warszawie. Chciałabym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami  i szczerze zachęcić Studentów naszego Instytutu do aplikowania i starania się o staże także w organizacjach pozarządowych.

Swoje doświadczenie nabywałam podczas przygotowań i realizacji wizyty studyjnej 17 słuchaczy i absolwentów Moskiewskiej Szkoły Edukacji Obywatelskiej, która odbyła się w dniach 20 - 28 września, organizowanej w ramach projektu „Samorządność i obywatelskość - doświadczenie współpracy polskich i rosyjskich liderów”. Organizując wraz z Martyną wizytę studyjną, nauczyłam się jak odpowiednio zaplanować spotkania, dojazdy czy wydatkować budżet projektu. Jednym z moich obowiązków było prowadzenie korespondencji i kontakt telefoniczny z ekspertami. Dzięki temu, nauczyłam się sporządzać oficjalne listy i pisma. Początkowo sprawiało mi to pewną trudność, a wykonywanie telefonów było bardzo stresujące, z czasem jednak opanowałam to do perfekcji.  Martyna wprowadziła mnie także w kwestie formalne – przedstawiła wniosek grantowy, kolejne etapy jego przygotowania i realizacji. Opisywania zagranicznych dokumentów finansowych dla polskiej księgowości uczyłam się na dokumentach projektu "Siła kobiet w Klubach Kobiet".

W czasie stażu w Fundacji pogłębiłam swoją wiedzę, głównie dzięki pracownikom FED, którzy chętnie opowiadali o zrealizowanych i trwających projektach (głównie na Ukrainie, w Rosji czy Irlandii ), swoich doświadczeniach, ale także dawali rady, pouczali i zawsze mogłam liczyć na ich pomoc. Miałam też możliwość wzięcia udziału w szkoleniu, w ramach projektu "Edukacja Globalna 2014-2015 - Regranting dla organizacji pozarządowych", które dotyczyło globalnego Południa i współzależności łączących ludzi i kraje na świecie. Ponadto, niemniej ważny jest  fakt stałego kontaktu z językiem rosyjskim, dzięki czemu mogłam rozwijać swoje umiejętności językowe.

Nie sposób nie wspomnieć o dwóch ważnych dla Fundacji wydarzeniach, w których również uczestniczyłam. Pierwszym z nich był jubileusz 25-lecia istnienia organizacji, drugim odznaczenie Justyny Janiszewskiej, prezesa Fundacji, Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W ciągu tych niespełna dwóch miesięcy w Fundacji mogłam przyjrzeć się jak wygląda praca w organizacji pozarządowej, poznać jej plusy i minusy, ale przede wszystkim spotkać niezwykle ciekawe osoby, które lubią to co robią i czerpią z tego przyjemność, co było dla mnie inspirujące i motywujące do dalszej pracy. Przekonałam się, że choć praca w sektorze pozarządowym bywa trudna i czasochłonna, to daje też możliwość samorozwoju i przede wszystkim jest niezwykle satysfakcjonująca. Odbywając staż zdobyłam nieocenione doświadczenie i w znacznym stopniu poszerzyłam swoją wiedzę, za co jestem ogromnie wdzięczna Martynie i osobom, które się do tego przyczyniły.

Jeszcze raz chciałabym zachęcić wszystkich Studentów, a w szczególności tych, którzy staży się obawiali, do aplikowania i ubiegania się o staże, zwłaszcza w organizacjach trzeciego sektora, gdyż zdobyte doświadczenie jest bezcenne.

Malwina Żyła


Poprzednie części "Dziennika Stażystki":

Zachęcamy także do lektury relacji z wizyty studyjnej Rosjan przygotowanych przez Malwinę Żyłę:

Poprawiony: czwartek, 06 listopada 2014 13:33