ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Wizyta studyjna grupy z Rosji na temat edukacji obywatelskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Kertyczak   
piątek, 22 maja 2015 11:33

W dn. 11-16 maja 2015 gościliśmy w Warszawie 13 rosyjskich specjalistów w zakresie edukacji obywatelskiej – pedagogów, wykładowców, dyrektorów szkół, działaczy NGO. Wizyta poświęcona była polskim doświadczeniom w zakresie edukacji obywatelskiej. Uczestnicy poznawali je dzięki spotkaniom z przedstawicielami różnych warszawskich instytucji i organizacji pozarządowych, pracujących z nauczycielami i szkołami.

Tematów do dyskusji było wiele. Uczestnicy rozmawiali o zasadach oceniania kształtującego z przedstawicielkami Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz o działaniach na rzecz rozwoju aktywności obywatelskiej młodzieży z przedstawicielką Fundacji Civis Polonus. O kwestiach związanych w wykorzystywaniem nowych technologii w edukacji dyskutowano podczas spotkania z Fundacją Nowoczesna Polska. Natomiast podczas spotkań w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno - Społecznych i Szkoleń oraz w Ośrodku Rozwoju Edukacji skupiono się głównie na kwestiach dotyczących doskonalenia zawodowego nauczycieli.Bardzo ciekawa dla uczestników była wizyta w Gimnazjum nr 36 im. Krzysztofa Kieślowskiego, podczas której mieli okazję porozmawiać z dyrektor szkoły, panią Izabelą Rzepką oraz nauczycielką historii, panią Barbarą Czepik. W spotkaniu wzięli też udział uczniowie, którzy przedstawili gościom działalność samorządu uczniowskiego, Klubu Europejskiego oraz szkolnego wolontariatu.Dzięki spotkaniom w Domu Spotkań z Historią i w Muzeum Powstania Warszawskiego podjęliśmy ważny temat pracy z pamięcią historyczną i pracy z młodzieżą w tym zakresie. Temu służył też spacer po terenie dawnego getta poprowadzony przez trenerkę Forum Dialogu, Olgę Głowacką. Istotny był też temat wielokulturowości oraz dostępu do edukacji dzieci z doświadczeniem migracji, przedstawiony przez Fundację na rzecz Różnorodności Społecznej.


Po studyjnej części wizyty, przyszedł czas na warsztaty:  trenerki FED, Aleksandra Kujawska i Martyna Kwiatkowska, w ciągu dwóch dni wspólnie z grupą pracowały nad przedstawieniem aktywnych metod nauczania, możliwych do wykorzystania w edukacji obywatelskiej.Wizyta odbyła się w ramach projektu „Edukacja obywatelska: wymiana polsko-rosyjska” współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2015”.Poprawiony: piątek, 22 maja 2015 12:08
 
Reklama
Reklama