ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Agnieszka Świeczka: Brak łatwych odpowiedzi PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Kertyczak   
środa, 19 sierpnia 2015 14:55

Pod koniec maja polska delegacja gościła na seminarium Sapere Aude – rozważania o współczesnym społeczeństwie w andaluzyjskim mieście Baeza w Hiszpanii. Baeza wraz z pobliskim miastem Ubeda znalazły się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO jako perły architektury renesansowej.  W tym niezwykłym miejscu spotkali się działacze społecznie, aktywiści i dziennikarze: 40 uczestników – 34 z Rosji (od Amuru i Irkucka po Moskwę, od Archangielska po Dagestan), nasza trójka z Polski oraz 3 uczestników z Ukrainy. Seminarium było okazją, aby posłuchać ekspertów i dyskutować o Rosji w kontekście zmian zachodzących na świecie. Wydarzenie, w którym wzięłam udział, było imponujące – z uczestnikami spotkało się w trakcie 4 dni seminarium prawie 30 ekspertów, wykładowców i organizatorów – autorytetów w swoich dziedzinach. Każdy miał do dyspozycji 1,5 godziny, a przyjechali zarówno z Hiszpanii jak i Wielkiej Brytanii, Norwegii czy Stanów Zjednoczonych. Wszyscy zaprzyjaźnieni ze Szkołą od lat, nie umieli odmówić... Wśród prelegentów znaleźli się analityk Lev Gudkov dyrektor Centrum LEVADY (http://www.levada.ru), który zaprezentował badania porównawcze społeczeństwa rosyjskiego i wyznawanych przez nie wartości. Współczesną kondycję społeczeństwa rosyjskiego analizowali również Kirill Rogov z Instytutu Gaidara, Andrey Kolesnikov z Carnegie Moscow Center, Emil Paine z Center for ethnopolitical and regional research. O stosunkach międzynarodowych Rosji opowiadał Yang Cheng, profesor z East China Normal University i redaktor czasopisma "The Journal of Russian Studies", który analizował relacje rosyjsko-chińskie i ich polityczny wymiar oraz rzeczywiste znaczenie współpracy tych państw. Wiele miejsca na seminarium poświęciliśmy na rozmowy o mediach. Ekspertami w tej dziedzinie byli dziennikarze rosyjscy – Mikhail Fishman i Maxim Trudolubov z Wiedomosti, a także John Lloyd z The Financial Times.

Organizatorzy zadbali o wszechstronność tematów, podzielonych na kilka wątków, w których wyrażają się ważne zagadnienia współczesnego świata, a wśród nich globalny świat i wyzwania społeczeństwo i ekonomia, pamięć i historia, prawa człowieka, społeczeństwo obywatelskie i instytucje, rządy w prawa w społeczeństwie globalnym, ekonomia i społeczeństwo. Rozmowy toczyły się o Rosji, ale nazwisko Putin padło tylko kilka razy. Czy to możliwe? W oczach Zachodu to prezydent jest głównym problemem dla Rosji. My wysłuchaliśmy zarówno o badaniach opinii społeczeństwa rosyjskiego, ale także o stosunkach międzynarodowych w kosmosie.

Baeza i Ubeda – perły architektury renesansu. Jak powstają perły? Przez nieustanne drażnienie – ziarenka piasku, które dostają się do muszli. Organizatorzy krótko, bo tylko przez cztery dni, ale za to intensywnie drażnili mózgi uczestników. Ziarenkami piasku były rzetelne informacje, komentarze, teorie oraz badania pozwalająca uruchomić swoją własną analizę.

Organizatorom udało się nie powiedzieć jak jest w Rosji „naprawdę” – nie padły łatwe odpowiedzi i pocieszające wizje, wręcz przeciwnie. Przekonałam się, że celem Szkoły nie jest danie odpowiedzi na trudne tematy, lecz bardziej „zadanie” tych tematów do przemyślenia i, jak powiedziała nam na przywitanie Lena Nemirowska, założycielka Szkoły znalezienie, swojego miejsca w świecie.

Nie wątpię, że perły z Baezy, Golicyna, Kopenhali czy innych miejsc, w których szkoła przeprowadziła w ciągu 20 lat istnienia setki podobnych seminariów prędzej czy później się objawią, a praca Szkoły wykonywana z coraz większym trudem w panujących warunkach społeczno-politycznych z myślą o przyszłości Rosji i Rosjan przyniesie owoce. Uczestnicy byli aktywni, przejęci, zaangażowani. Myśląc o swoich wrażeniach jestem przekonana, że do domów wrócili po seminarium w Baezie inni ludzie, którzy są, lub wkrótce będą świadomi swojej roli w tworzeniu współczesnej Rosji, Ukrainy i Polski takich, w jakich chcieli by żyć, rozwijać się i wychowywać swoje dzieci.

Ja usłyszałam od Rosjan to, co każdy Polak chciałaby usłyszeć. Arseny Roginsky, historyk z Memoriału, mówił o świadomości i odpowiedzialności, odwadze i determinacji w poszukiwaniu i walce o prawdę, którą może odnaleźć w sobie każdy z nas. Seminarium w Baezie było bowiem w gruncie rzeczy o wartościach, które chcemy realizować we współczesnym świecie. Niektórzy prelegenci mówili o nich wprost tak jak Andrzej Zanussi, który był gościem jednej z wieczornych sesji i podobnie jak Arseniy Roginsky zebrał owacje na stojąco. Jego wystąpienie w Baezie można obejrzeć tutaj.

Tekst: Agnieszka Świeczka, Centrum Edukacji Obywatelskiej
Udział polskich uczestników w seminarium był możliwy dzięki projektowi „Edukacja obywatelska: wymiana polsko-rosyjska” współfinansowanego przez Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2015”. 
Reklama
Reklama