ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Orzu: staramy się maksymalnie powiększyć nasz fundusz, by zakupić dla każdej z Członkiń maszynę do szycia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Malwina Żyła   
sobota, 30 maja 2015 00:26

Klub Orzu działa od trzech lat we wsi Chushwaht. Obecnie jego liderką jest charyzmatyczna i przedsiębiorcza Hołduna Szaripowa. Klub, oprócz tradycyjnych wyrobów jak np. tiubetejki, kurpaczy, czy wyszywane poszewki na poduszki, zaczął produkcję cienkich strojów męskich na upalne dni.

Członkinie Klubu - trzon stanowi 8 starszych pań, są bardzo zdeterminowane w dążeniu do celu, którym jest powiększenie i ustabilizowanie kapitału Klubu. Klub otrzymuje wiele zamówień od mieszkańców wsi. Stąd też decyzja o niewypłacaniu wynagrodzeń za pracę.Najprawdopodobniej przez ten stan rzeczy, trudno zachęcić inne panie ze wsi do zaangażowania w działalność Klubu.Jednak tę śmiałą decyzję wspierają mężowie Pań, którzy uważają, że lepiej, kiedy ich żony spędzają czas za maszyną do szycia, niż siedząc bezczynnie. Panie nie zaniedbują obowiązków domowych. 


Spotkania odbywają się każdego dnia w godz. 12.00 - 15.00, podczas tradycyjnego dla tego regionu momentu w ciągu dnia przeznaczonego na odpoczynek, a także w weekendy. Panie szyją i wyszywają wspólnie. Dodatkowe tematy do rozmów pojawiły się po szkoleniu “Przepisy prawne i ustawy Republiki Tadżykistanu oraz standardy prowadzenia działalności gospodarczej”. Trzy panie, które wzięły udział w szkoleniu nauczyły się poprawnie pisać oficjalne dokumenty (np. zaświadczenia, oświadczenia). Dowiedziały się, jak można uzyskać patent i zarejestrować działalność. Całą wiedzę przekazały pozostałym członkiniom. Ważną kwestią było zapoznanie się z prawodawstwem, zwłaszcza tym podatkowym. Działalność Pań wzbudza dużo zainteresowanie kontrolerów zużycia energii, którzy w Tadżykistanie czują się bezkarnie i często wyłudzają pieniądze, o czym Klub Orzu przekonał się na własnej skórze. Teraz ich wizyty nie są już takie straszne, gdyż Panie mają odpowiednią wiedzę i są przygotowane na te trudne rozmowy.

Wszystkie panie uczestniczyły w szkoleniu “Własna firma. Planowanie działań biznesowych”. Po analizie wszystkich za i przeciw, zdecydowały, że w tym roku w ramach grantu z projektu zakupią kolejną krowy, która trafi do najbardziej ubogiej rodziny. Połowa zysków ze sprzedaży mleka będzie przekazywana do funduszu KK. Planowane jest też rozszerzenie realizowanej produkcji o torby z “karamy” (zszytych kawałków materiału). Po zebraniu odpowiedniej ilości środków do funduszu Klubu, Panie zakupią po jednej maszynie do szycia dla każdej z członkiń.

Regionalne Forum “Przedsiębiorczość Klubów Kobiet”, które odbyło się 23.04.2015 w mieście Kurgonteppa na długo pozostanie w pamięci przedstawicielek Orzu, które wzięły w nim udział. Była to możliwość wymiany doświadczeń i kontaktów między Klubami. Pani Hołduna jest cenioną liderką i koleżanki z zaznajomionych klubów chętnie zwracają się do niej po pomoc.


Hołduna Szaripowa - liderka Klubu Orzu


Swoją otwartość,wrażliwość i zaangażowanie pani Hołduna okazała także podczas Forum. Członkini Klubu Kobiet Istiklol, Barifmo Rachimowa przeczytała list, napisany przez mieszkankę wsi Komsomoł. Opowiedziała w nim o swojej niezwykle trudnej i przykrej sytuacji – kobieta nie ma domu, żyje wraz z 24 – letnią córką, która jest niewidoma, a jej syn od 2001 r. uważany jest za zaginionego w Rosji. List wzbudził wiele emocji we wszystkich uczestnikach Forum, jednak to pani Hołduna jako pierwsza zaproponowała konkretne działanie. Wystąpiła z propozycją zawiezienia starszej pani do siedziby lokalnych władz, by tam mogła uporządkować swoje dokumenty i sprawy prawne oraz zacząć starania o zapomogę czy też inną formę pomocy. Transport będzie sfinansowany z kasy Klubu Kobiet Orzu. Mamy nadzieję, że sytuacja mieszkanki wsi Komsomoł w najbliższym czasie zmieni się. O rozwoju tej sytuacji poinformujemy.


Malwina Żyła


Wizyta w Klubie Kobiet Orzu odbyła się 24.04.2015 roku w ramach monitoringu projektu przeprowadzonego przez Martynę Kwiatkowską i Malwinę Żyłę w kwietniu 2015 roku.

Zdjęcia dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Martyny Kwiatkowskiej (Fundacja Edukacja dla Demokracji). Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2015. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji,
o posiadaczach praw oraz o programie polskiej
współpracy rozwojowej.”
Zdjęcia dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska.Pewne prawa zastrzeżone na rzecz Martyny Kwiatkowskiej (Fundacja Edukacja dla Demokracji). Utwór powstał w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej realizowanej za pośrednictwem MSZ RP w roku 2015. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o programie polskiej współpracy rozwojowej.”


Więcej informacji o realizowanych w Tadżykistanie przez Fundację Edukacja dla Demokracji projektach na stronie "Na tadżyckiej wsi" w portalu Facebook.


alt


Projekt "Siła kobiet w Klubach Kobiet. Przedsiębiorczość w praktyce"alt
jest realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji 
w partnerstwie z Association of Scientific and Technical Intelligentsia of Tajikistan.


Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej 

Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Poprawiony: środa, 09 grudnia 2015 17:23
 
Reklama
Reklama