ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Po najlepsze ciasta idźcie do Szukrony! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Malwina Żyła   
piątek, 04 grudnia 2015 14:53

Działalność Klubu Kobiet Szukrona jest bardzo znana we wsi Mopr i okolicznych wsiach. Panie słyną ze swoich słodkich wypieków, a także pięknie wyszywanych strojów kobiecych. Dlatego stale mają pełne ręce roboty.Członkinie Klubu Kobiet Szukrona. fot. Martyna Kwiatkowska


Wyróżnieniem dla Klubu Kobiet Szukrona było zaproszenie do wzięcia udziału w wystawie rzemiosła artystycznego z okazji Dnia Rodziny, organizowanej przez władze Rejonu Wachszskiego. Wystawa odbyła się 15 maja 2015 roku w mieście Wachsz. Panie z dumą prezentowały swoje wypieki. Ich działalność została przedstawiona w programie telewizyjnym na jednym z lokalnych kanałów. Do wypieków często wykorzystują suszone owoce. Członkini Obida Nurowa w 2014 roku wzięła udział w wizycie studyjnej w Sogdzie w ramach projektu „Siła Kobiet w Klubach Kobiet. Transfer doświadczeń z północy na południe”. Tam nauczyła się jak suszyć owoce, robić kompoty i soki. Panie kupiły wyciskarkę do owoców i korzystając z wiedzy i umiejętności pani Obidy, pieką jeszcze smaczniejsze ciasta.


Członkinie Klubu Kobiet Shukrona także szyją i wyszywają. Liderka Klubu – Małochat Odinajewa podkreśla, że od początku istnienia Klubu nie było w nim profesjonalnej krawcowej. Dopiero w 2014 roku Dilbar Gijesowa i Mawczigul Fahrudinowa wzięły udział w 10-dniowych kursach kroju i szycia. Panie przekazały zdobytą wiedzę i umiejętności innym członkiniom.

Mawczigul Fahrudinowa już teraz prowadzi kursy szycia dla młodych dziewcząt. 10 uczennic codziennie przychodzi do jej domu, gdzie przez 3 godziny uczą się jak wykrajać i zszywać tradycyjne stroje kobiece. Miesięczny kurs kosztuje 50 somoni, z czego 20 somoni pani Mawczigul oddaje do funduszu Klubu.


Klub przyjmuje dużo zamówień, także z sąsiednich wsi. Najczęstsze są zlecenia na tradycyjne stroje kobiece, formy do wypieku lepioszek (rodzaj pieczywa), haftowane poduszki. Panie zdecydowały, że zimą każda będzie pracować w swoim domu, dlatego też maszyny do szycia zostały rozdzielone między członkinie.
Tradycyjnym tadżyckim pieczywem są lepioszki, które mogą być małych (kulcia) lub dużych rozmiarów.

Na zdjęciu Mawczigul Fahrudinowa trzyma formę do lepioszek ozdobioną karamą. fot. Martyna Kwiatkowska


Podobnie jak w roku ubiegłym, zimą planują posadzić ziemniaki, które zostaną wykopane wiosną. Poprzednim razem zbiory były bardzo duże – część została sprzedana, a dochód trafił do funduszu Klubu, część – rozdano członkiniom, dla każdej po 32 kg.Już pod koniec października panie zakupiły ziemniaki, które zimą posadzą w szklarniach. fot. Martyna Kwiatkowska


W tym roku Klub Kobiet Shukrona chce zbudować 3 cieplarnie. W ramach małego grantu z projektu „Siła kobiet w Klubach Kobiet. Przedsiębiorczość w praktyce” powstaną  dwie cieplarnie –jedna w gospodarstwie Muslimy Rachmonowej, druga – Obidy Nurowej. Koszty budowy trzeciej zostaną pokryte z funduszu Klubu. Wizyta we wsi Zarnisor i wymiana doświadczeń z Klubem Kobiet Umed poszerzyła ich wiedzę na temat konstruowania cieplarni i sposobów uprawiania warzyw. W budowie cieplarni dla członkiń Klubu Kobiet Shukrona weźmie udział brat jednej z pań – Tawakul, który wcześniej zajmował się wykonywaniem podobnych zleceń. Ponadto, potrzebna będzie pomoc innych mężczyzn ze wsi, gdyż tylko jedna z pań jest mężatką. Pozostałe członkinie to wdowy lub rozwódki. Działalność Klubu jest szeroko znana i ceniona we wsi  Mopr, dlatego wielu mieszkańców zaoferowało swoją pomoc. Marzeniem pań jest cieplarnia w gospodarstwie każdej z 12 członkiń.


Malwina Żyła


Wizyta w Klubie Kobiet Szukrona odbyła się 5 listopada 2015 w ramach monitoringu projektu przeprowadzonego przez Martynę Kwiatkowską i Malwinę Żyłę w listopadzie 2015 roku.


Więcej informacji o realizowanych w Tadżykistanie przez Fundację Edukacja dla Demokracji projektach na stronie "Na tadżyckiej wsi" w portalu Facebook.


alt


Projekt "Siła kobiet w Klubach Kobiet. Przedsiębiorczość w praktyce"alt
jest realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji 
w partnerstwie z Association of Scientific and Technical Intelligentsia of Tajikistan.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej 
Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.


Poprawiony: piątek, 18 grudnia 2015 12:04
 
Reklama
Reklama