ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Ahtaron - "Chcemy zarejestrować działalność Klubu i znaleźć pracownię" PDF Drukuj Email
Wpisany przez Malwina Żyła   
poniedziałek, 21 grudnia 2015 23:26


Klub Kobiet Ahtaron rozwija się bardzo prężnie, panie są niezwykle aktywne i znane we wsi Proletar, jakość wyrobów jest coraz wyższa. Władze lokalne coraz częściej zapraszają przedstawicielki Klubu do udziału w imprezach okolicznościowych, a telewizja regionalna chętnie przeprowadza z nimi wywiady.


Gułczon Szamsowa i karama z Klubu Kobiet Ahtaron. fot. Martyna Kwiatkowska


Spotkanie z członkiniami Klubu Kobiet Ahtaron odbywa się w domu liderki, Sitory Abdurahmonowej. W jednym z pomieszczeń są przechowywane maszyny do szycia i produkcja Klubu. Tutaj też kilka razy w tygodniu spotykają się panie by razem pracować. Członkinie Klubu otrzymują bardzo dużo zleceń, także z sąsiednich wsi. Panie starają się rozdzielać je między sobą po równo, czasami prywatne zamówienia oddają koleżankom.  Średnio w miesiącu, każda z pań dostaje po 5 - 6 zamówień na tradycyjne stroje kobiece. Cena jednego stroju to 25 - 30 somoni (3,5 - 4 dolary), minimum 5 somoni oddawane jest do funduszu Klubu. Panie starają się produktywnie wykorzystywać każdą wolną chwilę,

nawet podczas spotkania z przedstawicielkami FED. fot. Martyna Kwiatkowska


Ponadto, w Klubie Ahtaron panie wyszywają wzory, m.in. na poszewkach na poduszki (haft wypukły) i tradycyjnych strojach (haft płaski). Resztki materiałów wykorzystywane są do szycia karamy.
Wyszywane poszewki na poduszki są elementem posagu młodych dziewcząt, dlatego zamawiane są w dużych ilościach.

W tle - karama. fot. Martyna Kwiatkowska


We wrześniu Klub odwiedziła Dilrabo Rachmatbojewa, projektantka odzieży i krawcowa z Duszanbe. Podczas konsultacji pani Dilrabo skupiła się na przedstawieniu paniom nowych wzorów i fasonów, podsunięciu pomysłów urozmaicenia produkcji nowymi haftami, podpowiedziała jak odpowiednio dobierać kolory. Doceniła także wysoką jakość produkcji i zaprosiła dwie z pań do udziału w szkoleniu, które organizowała dla 100 kobiet z całego Tadżykistanu. Kurs odbył się mieście Kurgonteppa i trwał od 16 do 21 listopada br. Uczestniczki kursu otrzymały certyfikaty i teraz, już jako trenerki, mogą prowadzić odpłatne zajęcia dla dziewcząt, czy przekazać  zdobytą wiedzę koleżankom z Klubu.


Uczestniczki kursu otrzymały certyfikaty i teraz, już jako trenerki, mogą prowadzić odpłatne zajęcia dla dziewcząt,

czy przekazać  zdobytą wiedzę koleżankom z Klubu.


„Kiedy powstawał Klub umiałyśmy już szyć. Potem stale starałyśmy się podwyższać nasze umiejętności - uczyłyśmy się nawzajem, brałyśmy udział w kursach, organizowanych w ramach projektu i teraz nie jesteśmy już takimi zwykłymi krawcowymi! Nawet władze rejonu wachszskiego zapraszają nas do udziału w wystawach rzemiosła artystycznego, obchodach świąt. Raz zabrałyśmy ze sobą maszyny do szycia, na których była naklejka Polskiej Pomocy i dziennikarz wypytywał nas na czym polega współpraca, jakie są korzyści z niej.” - opowiada Sitora Abdurahmonowa.


Panie często są zapraszane przez inne organizacje by prowadzić zajęcia i uczyć młode dziewczęta szyć i wyszywać. Natomiast do Bargiguł Akramowej zwrócili się przedstawiciele władz rejonu, by na ich zlecenie poprowadziła kurs. Część pieniędzy zarobionych przez panie trafia do funduszu Klubu.


„Teraz zupełnie inaczej podchodzimy do działalności Klubu. Dużo nauczyłyśmy się podczas szkoleń Muniry Negmatowej, która opowiadała o prowadzeniu biznesu, kalkulacji kosztów i zysków. Nasza księgowość też jest bez zarzutu, chociaż uporzadkowanie jej kosztowało mnie wiele pracy. Zestawiłyśmy nawet biznesplan na przyszły rok. Niestety, nie uwzględnia on wynajmu pomieszczenia pod zakład krawiecki. Ze względu na wysokie podatki nie opłaca się to nam. Chociaż niedawno był u nas przedstawiciel banku i proponował nam wzięcie kredytu. Mamy już nawet zdolność kredytową!” - Bargiguł Akramowa, księgowa Klubu Kobiet Ahtaron z dumą pokazuje zeszyt, w którym zapisywane są wszystkie rozliczenia.Szkolenia z prowadzenia księgowości przyniosły zamierzony efekt - dokumentacja Klubu została

uporządkowana i jest prowadzona systematycznie. fot. Martyna Kwiatkowska


Liderka Klubu, Sitora Abdurahmonowa postanowiła zwrócić się do władz rejonu wachszskiego by te pomogły w zarejestrowaniu działalności Klubu i znalezieniu pomieszczenia pod pracownię krawiecką. Jednak to pomieszczenie byłoby tylko tymczasowe, gdyż mąż księgowej Klubu gorąco wspiera działania pań. Obiecał swojej żonie, Bargiguł Akramowej, że w niedługim czasie przy ich domu powstanie mały zakład, gdzie pomieszczą się wszystkie panie i ich maszyny.


Malwina ŻyłaWizyta we Klubie Kobiet Ahtaron odbyła się 5 listopada 2015 w ramach monitoringu projektu przeprowadzonego przez Martynę Kwiatkowską i Malwinę Żyłę w listopadzie 2015 roku.Więcej informacji o realizowanych w Tadżykistanie przez Fundację Edukacja dla Demokracji projektach na stronie "Na tadżyckiej wsi" w portalu Facebook.


alt


Projekt "Siła kobiet w Klubach Kobiet. Przedsiębiorczość w praktyce"alt
jest realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji 
w partnerstwie z Association of Scientific and Technical Intelligentsia of Tajikistan.

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej 
Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.


Poprawiony: wtorek, 22 grudnia 2015 00:16
 
Reklama
Reklama