ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Poznajmy się bliżej! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Malwina Żyła   
wtorek, 22 grudnia 2015 00:18


W Tadżykistanie imię odgrywa niezwykle ważną rolę. Na to, jakie imię zostanie nadane dziecku wpływa wiele czynników, np. miesiąc, w którym dziecko się narodziło, a nawet dzień. Czasami imię jest nadawane ze względu na cechy charakterystyczne noworodka, a także może być życzeniem rodziców, które powinno spełnić się w przyszłości.


Podczas dodatkowych warsztatów w ramach projektu „Społeczne inicjatywy kluczem do rozwoju tadżyckich wsi” Malika Boimuradowa przeprowadziła niezwykle ciekawe ćwiczenie integracyjne „Historia twojego imienia”, którym chcielibyśmy podzielić się z osobami, interesującymi się projektami prowadzonymi przez Fundację Edukacja dla Demokracji w Tadżykistanie.

Zapraszamy do zapoznania się ze znaczeniami niektórych imion, uczestników warsztatów.


Imię Hołduny Szaripowej - liderki Klubu Kobiet Orzu oznacza „ta, która ma wiele pieprzyków”.


fot. Martyna Kwiatkowska


W rodzinie liderki Klubu Kobiet Hursand - Małumbi Mirzoazizowej urodziło się dwoje dzieci, które szybko potem umarły. Jej rodzice pragnęli dziecka, więc kiedy na świat przyszło kolejne nazwali je Małumbi - dziecko, które powinno przeżyć.fot. Martyna Kwiatkowska


Imię Amirszo oznacza „władca, car”. W przypadku Amirszo Halimowa w pewnej mierze to się spełniło - jest członkiem komitetu mahalli wsi Sarichawz - 1.fot. Adam Pańczuk


Imię Diłbar Szokirowej - obecnie członkini, do niedawna liderki Klubu Kobiet Rusznoi, oznacza „łamaczka serc lub ta, którą pokocha każdy”. Pani Diłbar nie chciała uchylić rąbka tajemnicy i podzielić się  swoimi historiami :)fot. Adam Pańczuk


Natomiast pani Tocziniso Halimowa potwierdza, że jej imię odpowiada do jej charakteru. Pani Tocziniso ma trzech starszych braci i rodzice chcieli, aby to ona dominowała nad mężczyznami, a nie odwrotnie.


fot. Martyna Kwiatkowska


Akobir Nurow, wedle swego imienia powinien „dowodzić, być na przedzie”. Pan Akobir jest członkiem komitetu mahalli wsi Mopr.fot. Adam Pańczuk


Na koniec dodajmy, że imię tłumaczki i asystentki w projekcie Gulnory Suwonkułowej oznacza „kwiat granatu”, a dziewczynka o takim imieniu wyrośnie na piękną i delikatną kobietę.


Malwina ŻyłaWięcej informacji o realizowanych w Tadżykistanie przez Fundację Edukacja dla Demokracji projektach na stronie "Na tadżyckiej wsi" w portalu Facebook.


Projekt "Społeczne inicjatywy kluczem do rozwoju tadżyckiej wsi" jest realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji w partnerstwie z Association of Scientific and Technical Intelligentsia of Tajikistan.

Poprawiony: wtorek, 22 grudnia 2015 00:52
 
Reklama
Reklama