ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Trudna sztuka księgowania, dziergane kamizelki i kolejny cielaczek w Klubie Kobiet Hursand PDF Drukuj Email
Wpisany przez Malwina Żyła   
wtorek, 22 grudnia 2015 12:08


Najbardziej charakterystycznym wyrobem dla Klubu Kobiet Hursand pozostają kamizelki robione na drutach, które wśród członkiń rozpowszechniła jego liderka Małumbi Mirzoazizowa. Jednak panie nie stoją w miejscu i w ich produkcji pojawiają się też nowe modele i fasony.

 


Liderka Klubu Kobiet Małumbi Mirzoazizowa i wiceliderka Tocziniso Halimowa. fot. Martyna Kwiatkowska


Niemal wszystkie członkinie Klubu potrafią robić na drutach. Większość z nich uczyła właśnie liderka Klubu, która dzierga od dawna. Pani Małumbi wspomina, że niegdyś kamizelki czy skarpety rozdawała znajomym i rodzinie, nie sądziła, że można je sprzedawać.


“Zmieniłam swoje podejście do mojego czasu i pracy po wizycie studyjnej w wilajecie sogdyjskim na północy kraju. Wtedy zrozumiałam, że czas to faktycznie pieniądz i nie powinnam rozdawać swoich wyrobów, kiedy sama jestem w trudnej sytuacji materialnej. Choć wizyta odbyła się dwa lata temu nadal ją wspominam, tak jak i inne szkolenia, np.  “Własna firma. Planowanie działań biznesowych.” - opowiada liderka Klubu.


W Klubie Kobiet Hursand, podobnie jak w innych Klubach, obecnie panie szyją bardzo dużo karamy, czyli tadżyckiego patchworku. W związku z ograniczeniami dostaw prądu należy dobrze planować swoją pracę. Bardzo przydatne są ręczne maszyny do szycia, dzięki którym panie mogą przygotowywać małe fragmenty karamy z różnych kawałków materiałów , które następnie przyszywają do dużych tkanin.Fragment materiału, z którego szyta jest karama (tradycyjny patchwork) . fot. Martyna Kwiatkowska


Niedawno Klub Kobiet Hursand otrzymał bardzo duże zlecenie. Mieszkańcy z sąsiedniej wsi zamówili wykonanie kompletu wyrobów z karamy (materacyki, poduszki, kapy) o łącznej wartości 100 dolarów. Tradycyjnie, taki zestaw stanowi część posagu panny młodej. Zlecenie jest bardzo czasochłonne, wymaga też dokładności, ale panie twierdzą, że szycie karamy bardzo uspokaja i relaksuje.Tocziniso Halimowa na tle karamy. fot. Martyna Kwiatkowska


Członkini Klubu, Somea Saimowa prezentuje także inne wyroby, m.in. szeroz (podłużny wyszywany kawałek materiału, który służy jako ozdoba brzegów nogawek spodni, zdobią go kwiaty o symbolicznym znaczeniu lub figury geometryczne), bandi gawora (plecione sznurki służące do bujania kołyską), wyszywane poszewki na poduszki i tradycyjne stroje narodowe, skarpety robione na drutach. Panie skromnie stwierdzają, że ich praca jest coraz lepszej jakości, dostają coraz więcej zleceń, a fundusz Klubu systematycznie się powiększa.


W Klubie Kobiet Hursand są dwie krowy i dwa cielaki. Na przełomie grudnia i stycznia narodzi się kolejny cielak. Obecnie ciężarną krową opiekuje się Somea Saimowa. Dzięki temu, że krowa przebywa w jej gospodarstwie, w tym roku na zimę pani Somea nie będzie kupować opału. Odchody krów zmieszane ze słomą w formie okrągłych, płaskich kawałków są suszone, następnie przechowywane w składzikach. To właśnie one służą do ogrzewania domów zimą. Choć część zysków ze sprzedaży mleka i nabiału trafia do funduszu Klubu, to mimo tego budżet domowy pani Somei został podreperowany.


Wizyta Muniry Negmatowej, która w siedzibie Klubu poprowadziła dwudniowe szkolenie “Własna firma. Planowanie działań biznesowych” była dla pań ważna i przede wszystkim bardzo potrzebna. Liderka i wiceliderka nadal miały trudności z poprawnym prowadzeniem księgowości. Pani Munira poświęciła dużo czasu na wyjaśnienie i nauczenie pań podliczania zysków i wydatków, dzięki czemu będą mogły skalkulować swój budżet i zaplanować, np. zakup większej ilości materiałów. Panie podkreslają, że teraz sprawy księgowe są prowadzone staranniej i na bieżąco.


Malwina ŻyłaWizyta w Klubie Kobiet Hursand odbyła się 8 listopada 2015 w ramach monitoringu projektu przeprowadzonego przez Martynę Kwiatkowską i Malwinę Żyłę w listopadzie 2015 roku.


Więcej informacji o realizowanych w Tadżykistanie przez Fundację Edukacja dla Demokracji projektach na stronie "Na tadżyckiej wsi" w portalu Facebook.


alt


Projekt "Siła kobiet w Klubach Kobiet. Przedsiębiorczość w praktyce"alt
jest realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji 
w partnerstwie z Association of Scientific and Technical Intelligentsia of Tajikistan.
Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej 
Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.


Poprawiony: wtorek, 22 grudnia 2015 12:26
 
Reklama
Reklama