ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Nowości z Klubu Kobiet Gulczini Muhtarama PDF Drukuj Email
Wpisany przez Malwina Żyła   
wtorek, 22 grudnia 2015 12:26


Naszyjniki i laleczki z koralików robią furorę we wsi Fidokor i nie tylko. Członkinie Klubu Kobiet Gulczini Muhtarama w kreatywny sposób wzbogacają swoją produkcję. Fundusz Klubu również rośnie.Członkinie Klubu Kobiet Gulczini Muhtarama prezentują karamę. Po lewej stronie liderka Klubu Muhtarama Sajdrahmonowa. fot. Martyna Kwiatkowska


Podczas listopadowego monitoringu Klubów Kobiet zauważyłyśmy, że w każdym z nich panie szyją coraz więcej karamy, która jest niezwykle praco -  i czasochłonna. Okazało się, że prezydent Tadżykistanu, Emomali Rahmon, zachęca do kultywowania tradycji regionu i kraju, odradzania dawnych rzemiosł i tradycyjnego rękodzieła. Panie z Klubu Kobiet Gulczini Muhtarama dodatkowo haftują na karamie, co daje jeszcze piękniejszy efekt.Nad każdą kapą z karamy panie pracują razem, dzieląc się zadaniami. Ponadto, brzegi materiału zdobią haftem. fot. Martyna Kwiatkowska


W ramach grantu, który panie otrzymały w kwietniu zakupiły maszynę do szycia Czajka i przyrząd do nabijania nap i zatrzasków. Ten ostatni był niezbędny przy szyciu szkolnych uniformów. W miejscowej szkole sprzedawano mundurki z Sogdu (region na północy Tadżykistanu), które były bardzo drogie. Dlatego do pań zgłaszało się wielu rodziców, którzy przynosili swój materiał, a paniom pozostawało wziąć miarę i uszyć mundurek.

Do Klubu zakupiono również ręczną maszynę do szycia. We wsi Fidokor prąd jest dostarczany tylko przez kilka godzin dziennie - rano między 5:00 - 8:00 i po południu między 17:00 - 20:00 (panie nazywają tę porę dnia nocą, gdyż wstają bardzo wcześnie). W produkcji Klubu od początku działalności są także naszyjniki, kolczyki, małe laleczki wykonane z koralików. Ozdoby są stosunkowo niedrogie, np. kolczyki kosztują 10 somoni (ok. 1,5 dolara), laleczki - 8 somoni i są chętnie kupowane. Praca wymaga precyzji i cierpliwości, ale paniom bardzo się podoba.Ojsza Gajratowa: “Kiedy zaczyna się “sezon na śluby”, wiosną i latem, wykonujemy zamówienia na posagi dla przyszłych pań młodych.

Wtedy zarabiam nawet do 200 somoni na miesiac (ok. 30 dolarów). fot. Martyna Kwiatkowska


“Szczerze mówiąc teraz nie bardzo chcemy pracować w polu przy zbiorze bawełny. Przy koralikach męczą się jedynie oczy, na polu, od ciągłego schylania i dźwigania worków z bawełną całe ciało. W dodatku dzięki sprzedaży koralikowych ozdób co tydzień zarabiamy ok. 400 - 450 somoni!” - mówi liderka Klubu, Muhtarama Sajdrahmonowa.Duży wybór, gama kolorystyczna ciekawa i niskie ceny - nic dziwnego, że ozdoby pań cieszą się popularnością. fot. Adam Pańczuk


Precyzja i jakość cechują wszystkie wyroby pań, dlatego też biorą udział w wielu wystawach rzemiosła artystycznego i imprezach okolicznościowych różnych szczebli - republikańskim, rejonowym, w dżamoacie (podobne naszej gminie) i we wsi. Dwa razy do roku (w maju i grudniu) prezentują swoje wyroby na wystawach dla obcokrajowców w Duszanbe.


“Często pracownicy Muzeum Krajoznawczgo w Kurgonteppie zwracają się do nas z prośbą o udostępnienie naszych wyrobów do ozdobienia witryny. Kiedyś je oddawałyśmy, ale teraz już wiem, że za to powinni nam zapłacić. Kiedy nie chcą płacić - po prostu nie dajemy” - śmieje się pani Muhtarama.


Dzięki udziałowi w szkoleniach Muniry Negmatowej o prowadzeniu przedsiębiorczości, panie nauczyły się także jak skalkulować budżet, w jakie materiały i kiedy najlepiej inwestować pieniądze. Panie podkreślają, że na początku istnienia Klubu nie potrafiły stworzyć swojego funduszu, a potem - korzystać z niego. Teraz nie tylko prowadzą dokładną dokumentację i opracowują biznes plan na kolejny rok, ale i udzielają kredytów, nawet mieszkańcom wsi. Jedna z członkiń Klubu - Sabagul Muhidinowa wzięła kredyt na doprowadzenie wodociągu do swojego gospodarstwa. Dotychczas musiała nosić wodę w wiaderkach, ze źródła oddalonego od jej domu o kilkaset metrów.


Obecnie fundusz Klubu wynosił 2000 somoni (ok. 280 dolarów), a  wartość towaru przeznaczonego na sprzedaż to ok. 4000 somoni. Mamy nadzieję, że w 2016 roku Klub Kobiet Gulczini Muhtarama (Kwietnik Muhtaramy) będzie nadal kwitnąć!


Malwina Żyła
Wizyta w Klubie Kobiet Gulczini Muhtarama odbyła się 8 listopada 2015 w ramach monitoringu projektu przeprowadzonego przez Martynę Kwiatkowską i Malwinę Żyłę w listopadzie 2015 roku.


Więcej informacji o realizowanych w Tadżykistanie przez Fundację Edukacja dla Demokracji projektach na stronie "Na tadżyckiej wsi" w portalu Facebook.


alt


Projekt "Siła kobiet w Klubach Kobiet. Przedsiębiorczość w praktyce"alt
jest realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji 
w partnerstwie z Association of Scientific and Technical Intelligentsia of Tajikistan.
Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej 
Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.


Poprawiony: wtorek, 22 grudnia 2015 12:44
 
Reklama
Reklama