ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

W Odessie o mediach internetowych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Kertyczak   
środa, 10 czerwca 2015 13:33

W dn. 5-7 czerwca 2015 r. w Odessie odbyły się warsztaty dla ukraińskich dziennikarzy na temat „Tworzenie treści dla portali internetowych”.  Wzięli w nim udział dziennikarze z różnych regionów Ukrainy, którzy uczestniczyli w naszym cyklu wizyt Wschód-Zachód.

Warsztaty poprowadzili wspólnie Grzegorz Piechota i Anna Kołtunowicz z Fundacji Agory oraz Oksana Butuk z Laboratorium Komunikacji Społecznej. Podczas warsztatów uczestnicy rozmawiali o roli mediów w procesie przemian, zastanawiali się nad tym, jacy są ich czytelnicy, jak definiować ciekawe dla nich tematy i jak o nich odpowiadać. Uczestnicy mieli okazję poznać praktyczne aspekty i narzędzia pracy w internecie, omawiali specyfikę mediów internetowych i sieci społecznościowych.- Na szkoleniu spodobała mi się historia tego, w jaki sposób Gazeta przechodziła do formatu internetowego, jak wyglądał ten proces, jakie błędy były popełnione – opowiada Wasyl Truchan z portalu Ukrajiński nowyny.

Polina Synycka z Chersonia (portal Kherson.in) również chwali sobie szkolenie – w moim mieście nie mam dostępu do takiej wiedzy; trzy dni na takich warsztatach jak tutaj dają mi czasem więcej niż 4 lata studiów.- Na tych warsztatach odkryłam, że cały świat wciąż się uczy, że trzeba nieustannie śledzić rozwój wydarzeń i ciągle się uczyć - zaznacza Kateryna Wjunkowa z Berdiańska. – Zrozumiałam, że te osoby, które dziś są dla nas autorytetami, również kiedyś się uczyły i wciąż się uczą.

Podczas warsztatów rozmawialiśmy też o gender w ukraińskich mediach: o kobietach i mężczyznach po obu stronach piór, ekranów, mikrofonów, o stereotypach, obyczajach, wpływach kulturowych, oporze i potrzebie równości. Tę część poprowadziła Natalia Czermoszencewa, ekspertka ds. równości płci w projekcie. Polscy trenerzy uzupełnili tę część, prezentując wyniki badań na temat przedstawienia kobiet w polskich mediach podczas kampanii wyborczej.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Wschód i Zachód razem – przestrzeń dialogu” współfinansowanego w ramach Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji, który jest programem Fundacji Solidarności Międzynarodowej finansowanym przez rząd Kanady i Polski (w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP).


Poprawiony: środa, 10 czerwca 2015 13:52
 
Reklama
Reklama