ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Otwarta Winnica PDF Drukuj Email
Wpisany przez Natalia Kertyczak   
poniedziałek, 11 stycznia 2016 13:24

Winnica, perła Podola, ostatnio zwraca na siebie szczególną uwagę. Właśnie tutaj przez długi czas pracował prezydent Petro Poroszenko, właśnie w Winnicy stawiał swoje śmiałe kroki w dziedzinie samorządu lokalnego przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Hrojsman.

Osobiście poznać to cudne ukraińskie miasto umożliwił mi udział w projekcie dla dziennikarzy „Wschód i Zachód razem – przestrzeń dialogu”, który realizowany jest przez polską fundację „Edukacja dla demokracji”, „Towarystwo Łewa” (Lwów), Ogólnoukraińską młodzieżową organizację społeczną „Nasze Podilla”, Laboratorium komunikacji społecznych (Odessa) oraz „Winnicki Klub Prasowy”. Gośćmi w Winnicy byli przedstawiciele mediów ze wschodu i południa Ukrainy.


W ciągu tygodnia spotykaliśmy się z kolegami z winnickich redakcji, organizacji społecznych, przedstawicielami władz lokalnego samorządu i władzy państwowej. Odbywały się ciekawe dyskusje na tematy standardów zawodowych, etyki i prawnych aspektów pracy mediów, wymiana doświadczeń i szkolenia.

Szczególne wrażenie  wywarło „przejrzyste biuro” znajdujące się na parterze budynku Winnickiej Rady Miejskiej, który przypomina municypalną służbę wielkiego europejskiego miasta. Na parterze – recepcja, bezpłatny telefon miejski, wifi i – nieoczekiwanie – bardzo wzruszająca wystawa rysunków dziecięcych. Właśnie tutaj, w jedynym biurze z przezroczystymi ścianami, poprzyjmowani są obywatele we wszystkich sprawach – poczynając od wydania zaświadczenia do prywatyzacji działki.

Dzisiaj uczestnikami „przejrzystego biura” są państwowe, terytorialne i obwodowe zarządy (Państwowe Agencje Ziemskie, w tym państwowe rejestry katastrowe, ekologii i zasobów przyrody,   Państwowy nadzór nad bezpieczeństwem techniczno-przemysłowym, Państwowy nadzór górniczy i bezpieczeństwa przemysłowego, Państwowa inspekcja drogowa, Państwowa służba rejestracyjna, Państwowa służba migracyjna, Fundusz emerytalny Ukrainy, Fundusz ubezpieczeń społecznych i inne), departamenty, wydziały i służby Rady Miejskiej i nawet PAT „Winnyciahaz”.

Obecnie w Winnicy, w różnych dzielnicach miasta pracują cztery „przejrzyste biura”, połączone w jedną sieć komputerową, które świadczą 307 rodzajów usług. Codziennie obsługuje się w nich około 700 osób, w ciągu miesiąca – 47–59 tysięcy.

„Przejrzyste biuro” –  to nie po prostu pomieszczenie, to zasada organizacji i naszej filozofii zarządzania” – tymi słowami Wołodymyra Hrojsmana w Winnicy kierują się już od wielu lat.

– Prace nad stworzeniem „przejrzystego biura” rozpoczęły się w 2006 roku, – opowiada kierownik usług administracyjnych „Przejrzyste biuro” Jewhen Iszczuk, – analizowaliśmy doświadczenia różnych krajów, ale w sumie powstało nasze, unikalne „przejrzyste biuro”. Zostało otwarte we wrześniu 2008 roku z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego miasta Wołodymyra Hrojsmana. Stworzenie „przejrzystego biura” było logicznym etapem procesu wprowadzenia nowej filozofii kontaktów między władzą i mieszkańcami miasta.

„Przejrzyste biuro” – to system świadczenia usług administracyjnych, ukierunkowany na zaspokojenie potrzeb klientów. Jego unikalność – wspólna przestrzeń, życzliwość, zrozumiałe procedury, ściśle określone i precyzyjne terminy, komfortowe warunki, brak możliwości nadużyć i maksymalna skuteczność. Przewidziano warunki dla obsługi ludzi ze szczególnymi potrzebami, a dla dzieci klientów przeznaczono oddzielny pokój, w którym zajmują się nimi dziecięcy psycholog i pedagog. Realizacja usługi administracyjnej to czas do 10 dni, ale tutaj, w „przejrzystym biurze” skraca się go dzięki poprawieniu algorytmu pracy, elektronicznego obiegu dokumentów.

Przez sześć lat pracy biura zarejestrowano jedynie trzy próby wręczenia łapówki – opowiada Jewhen Iszczuk, – mamy nadzór kamer, działa specjalny algorytm dla takich przypadków. Dzisiaj nasi klienci rozumieją: tego nie można robić.

Praca centrum usług administracyjnych „Przejrzyste biuro” systematycznie udoskonala się, z powodzeniem poddano się audytowi na zgodność z międzynarodowymi standardami jakości ISO 9001:2000.

– W zasadzie jesteśmy gotowi świadczyć usługi administracyjne także przez  Internet, – mówi kierownik biura, – ale przeszkodą jest problem identyfikacji klienta i dokumentów elektronicznych, które nie mają tej mocy co „papier z pieczątką”.

Nie ma wątpliwości, że mieszkańcy Winnicy rozwiążą te problemy, ponieważ „przejrzyste biuro” – działający mechanizm zdobywania zaufania do władzy, która pracuje dla ludzi.

Obowiązki przewodniczącego miasta Winnicy póki co pełni Serhij Morhunow, który zmienił na tym stanowisku Wołodymyra Hrojsmana.

– Winnica to miasto komfortowe i przyjazne dla ludzi, – stwierdził Serhij Anatolijowicz, – Nawet w tych ciężkich czasach przychodzą do nas inwestorzy, ludzie otwierają biznesy, przyjechało do nas sporo przesiedleńców. Właśnie u nas Doniecki Uniwersytet Narodowy znalazł dla siebie miejsce dla dalszej działalności. W swojej pracy kierujemy się strategią rozwoju „Winnica-2020”. Naszym celem jest przekształcenie Winnicy na współczesne europejskie miasto – wymaga to zasadniczej zmiany podejścia do wszystkich sfer działalności. Pomimo trudnego okresu, jaki przeżywa obecnie nasze państwo, staramy się by każdego roku zrobić nie mniej niż w poprzednim.

Infrastruktura miasta jest na wysokim poziomie. Transport miejski w Winnicy znajduje się w gospodarnych rękach miejskiej władzy. Przejazd transportem miejskim kosztuje trzy hrywnie i nie zmienił się pomimo wzrostu cen. Ale my z przyjemnością poruszamy się po mieście szwajcarskimi tramwajami, które Winnica otrzymała w prezencie z Zurychu (116 sztuk). Przestrzenny i wygodny tramwaj bezgłośnie i dosyć szybko porusza się po czystym, zadbanym mieście, przewożąc pasażerów. Żeby nauczyć mieszkańców Winnicy, szczególnie młodzież, jeżdżenia elektrycznym transportem, władze miasta wprowadziły nawet bezpłatny wifi.
Winnica to miasto, w którym trudno nie zakochać się od pierwszego wejrzenia.

– A wy przyjeżdżajcie jeszcze raz, kiedy zacznie działać nasza fontanna! – zaprasza Serhij Morhunow.

I z tego zaproszenia wielu z nas skorzysta, bo rzeczywiście, Winnica to miasto, do którego chce się przyjeżdżać znowu i znowu.

Olha Filippowa


Przełożyła Anna Kupińska

Tekst powstał w rezultacie wizyty Wschód-Zachód dla dziennikarzy w Winnicy w dn. 16-20 marca 2015 roku.Wizyta odbyła się w ramach projektu „Wschód i Zachód razem – przestrzeń dialogu” współfinansowanego w ramach Polsko-Kanadyjskiego Programu Wsparcia Demokracji, który jest programem Fundacji Solidarności Międzynarodowej finansowanym przez rząd Kanady i Polski (w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ RP).
 
Reklama
Reklama