ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Uszyjemy swoją przyszłość - rozwój obszarów wiejskich okręgu sogdyjskiego w Tadżykistanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Kertyczak   
poniedziałek, 28 maja 2012 10:58

Termin realizacji: 8.04.2012-31.12.2012poduszki

Cele projektu to stworzenie możliwości zarobkowania dla kobiet z obszarów wiejskich z okręgu sogdyjskiego w Tadżykistanie oraz przygotowanie wspólnot lokalnych do samodzielnego, długotrwałego rozwiązywania problemów lokalnych.

Projekt w dużej mierze opierał się na działaniach szkoleniowych. Przeprowadzone zostały:

  • szkolenia zawodowe: cztery 3-miesięczne kursy krawieckie, dwa miesięczne kursy z haftu regionalnego w ubiorze, dwa 2-tygodniowe kursy cukiernicze;
  • szkolenie z biznesplanów: dwa 3-dniowe kursy;
  • szkolenia dla przedstawicieli sołectw i komitetów ds. kobiet: cztery  2-dniowe kursy

Podnoszenie kwalifikacji kobiet w sposób pełny i atrakcyjny możliwe było również dzięki działaniom wokół szkoleń: utworzeniu nowego centrum podnoszenia kwalifikacji w Aszcie (kursw tym wynajęcie i remont miejsca na CPK, formalizacja istnienia centrum oraz założenie pracowni krawieckiej i cukierniczej), wyposażeniu centrów podnoszenia kwalifikacji (nowo utworzonego w Aszcie i istniejącego w Gafurowie), zakupowi materiałów i nici dla uczestniczek warsztatów, produktów do warsztatów cukierniczych.

Przeprowadzony został konkurs, o charakterze motywacyjnym, na najlepszy biznesplan dla uczestniczek szkoleń – 3 zwyciężczynie otrzymały nagrody w postaci maszyn do szycia. W ramach projektu opłacony został koszt patentu na działalność gospodarczą dla 30 kobiet.

W trakcie projektu planowane były również konsultacje dot. rozwiązywania lokalnych problemów i planowania lokalnego rozwoju prowadzone przez ekspertów ASTI. Pomoc doradcza zawierała:

  • opracowanie zasad formalnych działania, odpowiadających wymogom prawnym;
  • opracowanie biznesplanów;
  • prowadzenie księgowości

W ramach projektu, równolegle do działań rozwojowych w Tadżykistanie, zrealizowano w Polsce komponent edukacji globalnej - pod adresem e-globalna.edu.pl stworzone zostało elektroniczne repozytorium materiałów dot. EG, zawierające materiały dot. kraju i tematyki projektu..

Koordynatorką projektu była Martyna Kwiatkowska

Projekt realizowany był w partnerstwie z dwoma lokalnymi organizacjami: ASTI (Association of Scientific and Technical Intelligentsia of Tajikistan) i New Generation.pp

Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r.

Fot. Martyna Kwiatkowska

Poprawiony: wtorek, 12 lutego 2013 15:12
 
Reklama
Reklama