ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Trenerzy transformacji motorem przemian w Tunezji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Tadeusz Rudzki   
piątek, 04 stycznia 2013 13:55

Termin realizacji: 01 czerwca – 30 listopada 2012
Głównym celem projektu było tworzenie środowiska kompetentnych trenerów samorządności i społeczeństwa obywatelskiego, świadomych celu i przemian niezbędnych przemian zachodzących w Tunezji, umiejących i chcących pracować podczas szkoleń aktywnymi metodami. Wykształciliśmy zespół samodzielnych trenerów tunezyjskich, który jest gotowy pracować w Tunezji na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. W czasie wizyty studyjnej  w Polsce przekazaliśmy uczestnikom polskie doświadczenie dotyczące transformacji, budowy społeczeństwa obywatelskiego oraz współpracy lokalnych środowisk obywatelskich z przedstawicielami i organami władzy lokalnej.

Projekt był realizowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji przy współpracy z TACID (Toiles des Associations pour le civisme et développement (TACID)/ Network of Associations for Citizenship and Development) oraz Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej w Szczecinie.

W ramach projektu wydaliśmy publikację pt. „Edukacja dla demokracji lokalnej” - poradnik dla tunezyjskich trenerów szkoleń interaktywnych procesu transformacji w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem procesu decentralizacji. Druga, metodyczna część publikacji  to praktyczny podręcznik trenera – ma służyć trenerom sieci TACID, którzy chcą stosować interaktywne metody w edukacji społecznej.

Pod adresem http://www.tacidtn.org/ została umieszczona strona internetowa tunezyjskiego partnera, która docelowo ma być środkiem komunikacji dla ruchu obywatelskiego w Tunezji

Działania w Tunezji:
„Liderzy transformacji” - warsztaty w Tunezji i spotkania dot. dialogu społecznego w tunezyjskich miastach (17-27 października 2012). To praktyka trenerska młodych trenerów tunezyjskich, którą obserwowało dwóch doświadczonych trenerów. Po każdym przeprowadzonym warsztacie i spotkaniu doświadczeni trenerzy wspólnie z młodymi dokonywali ewaluacji przeprowadzonego warsztatu i spotkania. Zwracano uwagę zarówno na współpracę zespołu trenerskiego, jakość materiałów rozdawanych uczestnikom. Był to również czas, kiedy młodzi trenerzy mieli szansę ocenić swoje mocne strony. Mimo napiętego czasu politycznego (22 października konstytuanta miała ogłosić tekst nowej konstytucji) i przypadających w tym okresie jednych z najważniejszych świąt muzułmańskich, zaplanowana w projekcie frekwencja została osiągnięta, w niektórych miejscowościach było więcej uczestników niż planowaliśmy.

Polsko-tunezyjska współpraca NGO – konferencja
Głównym celem konferencji było omówienie doświadczeń z projektów realizowanych wspólnie przez FED i FRDL w Tunezji, po którym nastąpiło zaplanowanie dalszych wspólnych działań szkoleniowych na rzecz budowy w Tunezji społeczeństwa obywatelskiego.
W konferencji wzięło udział ponad 70 osób - poza ewaluacją projektu, konferencja była doskonałą okazją do integracji środowiska tunezyjskich NGO, do refleksji nad zmianami zachodzącymi w Tunezji. Tunezyjscy działacze NGO byli ciekawi i podpytywali o dalsze plany Polski względem Tunezji, o działania szkoleniowe dla organizacji pozarządowe. Podczas konferencji uczestnicy dyskutowali w grupach warsztatowych cztery kierunki działań obywatelskich tunezyjskich NGO: edukacja obywatelska, decentralizacja i rozwój, aktywizacja młodych, profesjonalizacja NGO. Konferencja kończyła projekty pn. „Liderzy społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji” (projekt FRDL Szczecin) oraz „Trenerzy transformacji motorem przemian w Tunezji” (FED), w które TACID był zaangażowany.

Koordynatorką projektu była Aleksandra Kujawska
Wsparcie finansowe projektu: Fundacja Solidarności Międzynarodowej
Organizacje realizujące projekt: FRDL Szczecin i TACID z Tunezji

alt

Poprawiony: wtorek, 12 lutego 2013 14:11
 
Reklama
Reklama