ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Fostering Civic Education and Youth Activism PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Kertyczak   
wtorek, 12 kwietnia 2011 12:48

Termin realizacji: październik 2010- lipiec 2011

Celem projektu było wzmocnienie edukacji obywatelskiej i aktywności młodzieży w dwóch regionach Rosji (Samarskim i Saratowskim).

W miesiącach styczeń-luty 2011 odbyły się cztery 3-dniowe szkolenia (po dwa w każdym regionie) łącznie dla grupy 64 nauczycieli i pedagogów zprojekty_szkolne ponad 50 szkół obwodów Samarskiego i Saratowskiego. Szkolenia dotyczące metody projektu w nauczaniu poprowadził trener FED Jarosław Schabieński oraz Maks Charniauski z Białorusi. Podczas pracy z uczestnikami trenerzy skoncentrowali się na formułowaniu celów dydaktycznych i wychowawczych a także na opracowaniu, prezentacji i „obronie” kilku przykładowych szkolnych projektów. Szkolenia miały na celu przygotowanie nauczycieli do pracy z uczniami (grupą min. 10-osobową) w opracowaniu i przeprowadzeniu własnych projektów. Na zamknięty konkurs zgłoszono 71 projektów, z których 53 otrzymało niewielkie dofinansowanie. Relacje ze szkolnych projektów, odbywających się w okresie marzec-czerwiec można przeczytać w dziale Nowości-Rosja.

W szkoleniach udział wzięli również miejscowi trenerzy należący do Samarskiej grupy trenerskiej, szkolonej w 2007 roku przez FED. Zadaniem trenerów było wsparcie uczestników szkoleń w prowadzeniu szkolnych projektów, poprzez konsultacje mailowe, telefoniczne i bezpośrednie, w tym również dotyczące aktywnych metod nauczania.

W trakcie projektu uczestnicy mieli również możliwość wzięcia udziału w dodatkowych szkoleniach - dot. pracy z wolontariuszami i metody projektu - organizowanych i prowadzonych przez lokalnych trenerów.

W ramach projektu wydaliśmy poradnik metodyczny w języku rosyjskim autorstwa Jarosława Schabieńskiego, dot. metody projektu w nauczaniu. Wydaliśmy również tłumaczenia na język rosyjski publikacji wydanych przez FED w Polsce w 2008 roku: Ewa Bracha, Krzysztof Kacuga, Działania edukacyjne organizacji pozarządowych, Podstawy pracy trenera. oraz Działania edukacyjne organizacji pozarządowych. Przydatne ćwiczenia, oprac. Ewa Bracha, red. Krzysztof Kacuga. Wydawnictwa udostępniamy na naszej stronie internetowej oraz przekażemy do lokalnych szkół i organizacji pozarządowych w Rosji.

Zobacz galerię zdjęć ze szkolnych projektów...

Koordynatorką projektu była Anna Kertyczak

sinegoriyaradugaProjekt realizowany był we współpracy z naszymi partnerami – lokalnymi koordynatorami. W Samarze koordynatorem był Yuriy Maystrovskii z Samarskiej Młodzieżowej Organizacji „Pedagogicheskiy Klub „Raduga”, w Saratowie - Vadim Snarkovich z Saratowskiej Dziecięco-Młodzieżowej Organizacji „Sinegoriya”.ned

Projekt był finansowany ze środków National Endowment for Democracy.

Poprawiony: wtorek, 16 października 2012 15:25
 
Reklama
Reklama