ZMIANA STRONY

Strona archiwalna. Aktualna strona Fundacji Edukacja dla Demokracji to www.fed.org.pl

Rozwój obszarów wiejskich poprzez aktywizację kobiet w zachodnim Azerbejdżanie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Anna Kertyczak   
środa, 04 maja 2011 09:50

Termin realizacji: maj - listopad 2009 r.

Głównym celem projektu był zrównoważony rozwój obszarów wiejskich poprzez zwiększanie możliwości zarobkowych kobiet i rozwój małego biznesu. Miejscowości (Samuch, Govlar Sari, Lek, Axmedbeyli, Qirmizi Samux, Kazach, Dash Salagli, Damcili, Alpout, Xanliglar, Cayli, Garapapaq - Ag Koynek), w których przeprowadzono działania projektowe, znajdują się  na zachodzie Azerbejdżanu, w sąsiedztwie miasta Gandża – drugiego co do wielkości miasta w Azerbejdżanie. Ludność zamieszkująca wioski leżące w rejonie Samucha i Kazacha jest bardzo uboga. Głównym źródłem utrzymania dla większości mieszkańców jest uprawa rolna i hodowla, głównie na własne potrzeby. Z powodu migracji zarobkowych maleje gęstość zaludnienia oraz znacznie zwiększa samukh-kazakh-coversię odsetek kobiet w stosunku do mężczyzn. Wioski objęte projektem charakteryzują się dużym, do tej pory niewykorzystanym, potencjałem dla rozwoju ekoturystyki i lokalnej produkcji.

Działania przeprowadzone w ramach projektu adresowane były wszystkim do kobiet zamieszkujących wioski znajdujące się w rejonach Samucha i Kazacha.  Odbiorcy projektu byli wcześniej zaangażowani w działania FED na rzecz społeczności wiejskich rejonu Samucha i Kazacha. Rozpoczynając projekt ustaliliśmy z naszym koordynatorem z Gandży, że projekt będzie skierowany do jednej grupy docelowej, tj. kobiet, które mają możliwość i chęć wynajmowania pokoi turystom, w ramach zintegrowanej oferty agroturystycznej regionu oraz kobiet zajmujących się wytwarzaniem lokalnych produktów. W czasie realizacji projektu okazało się jednak, że tematyką agroturystyki zainteresowani są również mężczyźni, dlatego też zdecydowaliśmy się włączyć ich do projektu – byli uczestnikami zarówno warsztatów jak i wizyty studyjnej w Polsce.

W ramach projektu wydrukowaliśmy  2 000 egzemplarzy broszury informującej o regionie (w jęz. polskim i azerbejdżańskim), 3 000 pocztówek ukazujących region oraz 400 egz. kalendarzy na rok 2010. Środki te mają za zadanie przyciągnięcie do regionu większej niż do tej pory liczby turystów.

Partnerzy projektu:

“Young leaders" Education-Training and Development Public Union (Ganja, Azerbaijan)
Kolegium Europy Wschodniej - Biuro Study Tours to Poland

Zobacz stronę projektu...

ppProjekt był współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2009 r.

Poprawiony: wtorek, 16 października 2012 15:25
 
Reklama
Reklama